BOTOKS – leczenie bruksizmu
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyznBruksizm to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Charakterystyczne dla bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami podczas snu. To niekontrolowane zjawisko ma negatywne skutki uboczne zdrowotne i estetyczne. Prowadzi do ścierania szkliwa, odkrywania korzeni zębów, uszkodzeń dziąseł, złamań zębów, a gdy długo jest nie zdiagnozowane i nieleczone, może spowodować nawet stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo- żuchwowych. Mogą pojawić się migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców, zaburzenia równowagi czy problemy ze słuchem. Dodatkowo niekorzystnym efektem bruksizmu może być tzw „twarz kwadratowa”, ciężka i poszerzona w dolnej partii o zmienionym owalu.
Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że obejmuje około 8-20% populacji.
Przyczyny tego schorzenia nie są ściśle określone, jednak do najczęstszych należą stres, obecność pasożytów w organizmie i choroby.
Stosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda wspomagająca przy jednoczesnym stosowaniu szyn relaksacyjnych (przezroczystych nakładek) zakładanych na zęby lub jako metoda samodzielna w przypadku braku akceptacji szyn relaksacyjnych przez pacjenta.
Jak działa botoks na bruksizm
Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśnia i w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie oraz zapobiega ich nadreakcji. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni. Po pewnym czasie zanika również objaw zgrzytania zębami, rysy twarzy w okolicy szczęki ulegają złagodzeniu, a nawet widocznemu odmłodzeniu.
Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W trakcie działania preparatu mięśnie są osłabione, zniwelowane jest napięcie w szczęce, a nasza twarz wygląda smuklej ponieważ mięśnie tracą swoją objętość.
Przebieg zabiegu
Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu dobiera ilość pobranego preparatu oraz miejsca poddane zabiegowi. Następnie w wyznaczone wcześniej miejsca w mięsień żwacz podaje toksynę botulinową za pomocą cienkiej igły. Procedura zabiegowa jest szybka i prosta.
Zabieg jest całkowicie bezpieczny, mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Nie wymaga znieczulenia. W miejscu podania preparatu czuć jedynie lekkie ukłucia i rozpieranie. Zalicza się do kategorii „zabiegów lunchowych” ponieważ nie zostawia praktycznie żadnych śladów. Może wystąpić lekkie zaczerwienienie, które ustępuje po około godzinie.
Procedura trwa około 15 minut.
Zalecenia pozabiegowe
Przez kolejne kilka tygodni po zabiegu należy unikać zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych, korzystania z solarium oraz sauny. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.
Efekty
Efekt zmniejszenia bólu i obniżenia napięcia mięśni pojawia się w ciągu 3 do 7 dni i utrzymuje się do 6-8 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy wykonać ponownie. Po 2 letniej terapii pacjenci odczuwają wyraźną poprawę, zmniejszenie objawów bólowych oraz redukcję zgrzytania zębami. Efektem dodatkowym leczenia jest estetyczna zmiana wyszczuplenia rysów twarzy.
Przeciwwskazania
- ciąża i karmienie piersią
- nadwrażliwość na składniki preparatu
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- zdiagnozowane stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.aspiryna)
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięsniowego
- stosowanie antybiotyków
- stany grypowe
Cena
od 1000 zł
Cena zależna od ilości jednostek toksyny, ustalana z lekarzem podczas konsultacji przed zabiegiem.