Laserowe zamykanie naczynek
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyznZabiegi usuwania poszerzonych naczynek wykonujemy za pomocą lasera Nd:Yag, wykorzystując dwa systemy pracy:
– system nanosekundowy o czasie impulsów 10 ns – do usuwania bardzo drobnych naczynek (pajączków), rumienia i teleangiektazji oraz
– system milisekundowy – tzw. Long Pulse – z regulacją czasu impulsów od 10 do 40 ns do zamykania większych naczynek na twarzy i na nogach o wielkości do 3mm.
Mechanizm działania
Energia świetlna lasera jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę i zamieniana na ciepło. Gdy krew osiągnie wystarczającą temperaturę następuje jej koagulacja (ścięcie) i ściana naczynia zostaje zniszczona. Po pewnym czasie jest ono samoistnie usuwane z organizmu.
Laser posiada wbudowaną czerwoną diodę, która naprowadza wiązkę lasera na bardzo małe naczynka i punkty zabiegowe.
Ilość i częstotliwość zabiegów
Ilość zabiegów jest sprawą indywidualną, zależną od wielu czynników: lokalizacji naczynka, jego koloru, grubości, głębokości położenia, jak również od koloru skóry pacjenta.
Terapia najczęściej składa się z kilku zabiegów (zazwyczaj 1-4), wykonywanych w odstępach 3-6 tygodni. Efekty pojawiają się w okresie od kilku dni do kilku tygodni.
Wskazania
– drobne naczynka (pajączki)
– naczynka większe na twarzy
– teleangiektazje
Przeciwwskazania
– ciąża
– skóra opalona
– nowotwory
– picie ziół fotouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp itp.)
– stosowanie tetracykliny, witaminy A
– cukrzyca
– zażywanie antykoagulantów
Przebieg zabiegu
Zabieg jest bezbolesny, w momencie strzału lasera może być odczuwalne lekkie pieczenie i szczypanie, które w niektórych przypadkach może utrzymać się do kilku godzin po zabiegu i malutkie strupki.
Czas trwania zabiegu zależy od ilości naczynek do usunięcia czyli od wielkości obszaru zabiegowego.
Zalecenia pozabiegowe
– po zabiegu należy stosować preparaty łagodzące np. Alantan, Panthenol, Zinalfat, Solcoseryl itp
– nie wolno opalać się przez co najmniej okres kilku tygodni, również w solarium
– stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną – kremy z filtrem najlepiej SPF50
– unikać rozgrzewania, nie korzystać z sauny, gorących kąpieli itp
– unikać intensywnego wysiłku fizycznego
– nie stosować kosmetyków podrażniających skórę, peelingów, kwasów, unikać tarcia skóry
Ewentualne efekty uboczne
Powikłania po zabiegu raczej nie występują. W miejscach poddanych zabiegowi może pojawić się większa wrażliwość skóry, swędzenie, może też wystąpić rumień i lekki obrzęk (max do 2 dni). Rzadziej występują strupki.
U osób o ciemnej karnacji mogą pojawić się zmiany pigmentacji skóry – przebarwienia lub odbarwienia (zanikające stopniowo po kilku miesiącach). Może pojawić się zasinienie skóry (utrzymujące się do max 2 tygodni) czy ciemne zabarwienie skóry (nawet do 3 miesięcy).
W przypadku tendencji do keloidów mogą powstawać bliznowacenia. Może się uaktywnić wirus opryszczki u osób które są jego nosicielami.