Usuwanie zmian skórnych
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyznZmiany skórne stanowią problem nie tylko estetyczny, ale często również medyczny. Czasem ze względu na umiejscowienie mogą powodować dyskomfort dla Pacjenta.
Wskazania do zabiegu usuwania zmian
- zmiany barwnikowe (pieprzyki)
- brodawki
- włókniaki
- prosaki
- kłykciny kończyste
- tłuszczaki
- punkty rubinowe
Zmiany skórne można usuwać dwoma sposobami:
- laserem frakcyjnym CO2 – przy wskazaniu głównie estetycznym, gdy nie ma podejrzeń że zmiana ma charakter onkologiczny,
- chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej – kiedy lekarz podczas konsultacji stwierdzi że charakter zmiany może być podejrzany i wycinek musi być skierowany do laboratorium w celu badania histopatologicznego, które informuje o tym czy dana tkanka jest zdrowa czy może mieć podłoże nowotworowe.
Przebieg zabiegu usuwania zmian laserem frakcyjnym CO2
Miejsce zabiegowe jest przez lekarza zdezynfekowane i znieczulone. Głowica lasera emituje światło, które zostaje zaabsorbowane przez wodę zawartą w naszych tkankach, powodując odparowanie zmiany skórnej do zdrowej tkanki. W czasie zabiegu nie ma krwawienia, ponieważ głowica lasera jednocześnie koaguluje tkanki. W miejscu usuniętej zmiany powstaje strupek, po jego odpadnięciu zostaje zdrowa skóra. Podczas jednej wizyty może zostać usunięte kilka zmian.
Efekty zabiegu usuwania zmian laserem frakcyjnym CO2
Zmiany skórne znikają całkowicie. Zabieg w przypadku niewielkich zmian jest jednorazowy, przy większych zmianach może być konieczne powtórzenie zabiegu.
Przebieg zabiegu chirurgicznego
Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym. Lekarz przy pomocy skalpela wycina znamię wraz z niewielkim marginesem tkanki zdrowej, na wypadek żeby w razie niekorzystnego wyniku badania histopatologicznego było pewne że zmiana została usunięta w całości.
Następnie założone zostają szwy i opatrunek. Szwy usuwane są po ok. 7-10 dniach od zabiegu, zależnie od zaleceń lekarza.
Efekty zabiegu chirurgicznego
Zabieg jest jednorazowy, zmiana zostaje usunięta i przekazana do badania histopatologicznego. Jeżeli wynik badania jest niekorzystny, czyli zmiana ma charakter nowotworowy, Pacjent zostaje skierowany do lekarza onkologa.
Przeciwwskazania
- niska krzepliwość krwi,
- skłonność do bliznowców.