Korekta uszu
Zabieg dla kobietZabieg dla mężczyznOperacja uszu (tzw. otoplastyka) pozwala skorygować różne defekty w budowie uszu: odstające uszy, w przypadku wrodzonej deformacji zmienić kształt małżowiny, zmniejszyć ją lub powiększyć a także poprawić wygląd płatków uszu.
Operacja uszu to dla wielu osób sposób na pozbycie się mankamentów urody i kompleksów związanych z wyglądem, które obniżają samoocenę i pewność siebie. Uzyskane dzięki niej efekty są trwałe i widoczne bezpośrednio po zabiegu.
Operację uszu wykonuje się jedynie ze względów estetycznych, wady w budowie czy odstające uszy nie stanowią wskazania zdrowotnego.
Operację można przeprowadzać zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci już od 6. roku życia, kiedy wzrost małżowiny usznej jest zakończony.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym w zależności od wieku pacjenta i zakresu operacji. W przypadku operacji u młodszych dzieci stosuje się zawsze znieczulenie ogólne.
Przed zabiegiem
Pierwsza wizyta ma charakter konsultacji, na której pacjent i lekarz omawiają motywacje i kwalifikacje do zabiegu, przebieg operacji i oczekiwane rezultaty. Pacjent musi wykonać niezbędne badania: morfologię, APTT i poziom elektrolitów.
Przebieg zabiegu
Plastyka uszu trwa z reguły 1-2 godzin.
W operacji korekcji uszu nacina się skórę za uchem i odsłania chrząstkę. Lekarz modeluje ją zgodnie z oczekiwanymi efektami. Czasem wystarczy nacięcie i odgięcie chrząstki ku tyłowi, przy większych defektach można usunąć niewielki fragment chrząstki. Następnie zakłada się szwy stabilizujące, zszywa ranę i zakłada opatrunek z maścią antybiotykową, a głowę owija bandażem elastycznym. To zapewnia lepsze ukształtowanie zoperowanych małżowin usznych i przyspiesza gojenie.
Po zabiegu
Przez kilka dni po operacji uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione, może być niewielki ból. Nie wymaga on z reguły przyjmowania środków przeciwbólowych. Przez tydzień po zabiegu nie można myć głowy. Opatrunek zmienia się zwykle po 3-4 dniach od zabiegu. Po ok. 7-12 dniach usuwa się szwy, a opatrunek na głowę zastępuje specjalna opaska medyczna. Należy nosić opaskę przez 2 tygodnie bez przerwy, a następnie przez min. 2 miesiące tylko na noc.
Po znieczuleniu miejscowym pacjent może od razu opuścić klinikę. Przy znieczuleniu ogólnym powinien pozostać na obserwacji przez co najmniej kilka godzin.
Pełna rekonwalescencja w przypadku tego zabiegu nie trwa dłużej niż ok. 8-12 dni. Wszystkie cięcia prowadzone są z tyłu małżowiny, dzięki czemu szwy i blizny pozabiegowe nie są widoczne.
Dorośli wracają do aktywności zawodowej po około siedmiu dniach od zabiegu. Dzieci po siedmiu lub dziesięciu dni.
Przez okres 4 – 6 tygodni należy zrezygnować z uprawiania sportów, które mogłyby naruszyć położenie ucha (np. sporty kontaktowe).
Przez około sześć miesięcy od operacji zaleca się spanie w opasce zapobiegającej odginaniu małżowin. Przez ten czas następuje całkowite uformowanie i utwardzenie chrząstki.
Ryzyko powikłań
Operacja uszu, niezależnie od wieku pacjenta, wykazuje minimalne ryzyko powikłań. Do bardzo rzadkich przypadków powikłań zaliczyć można krwiak w miejscu zabiegowym, który wchłania się samoistnie lub można go usunąć lub infekcja chrząstki, wymagająca antybiotykoterapii.
Przeciwwskazania
- nieustabilizowane ciśnienie krwi,
- choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
- zaburzenia krzepliwości,
- stany zapalne w okolicy zabiegowej,
- nieuregulowana cukrzyca,
- epilepsja,
- infekcje ropne i śluzówek,
- skazy naczyniowe,
- miesiączka,
- ciąża i laktacja.