ul. Krowoderskich Zuchów 16, 31-272 Kraków
12 626-22-77 lub 795-462-071
gabinet@dermedika.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Usuwanie przebarwień – skuteczne zabiegi na przebarwienia skóry

Usuwanie przebarwień – skuteczne zabiegi na przebarwienia skóry

dermacne zdjęcie

Przebarwienia są jednym z najczęstszych problemów estetycznych. Ich powstawanie stanowi wynik wzmożonego wydzielania melaniny. Ten pigment pełni ważną funkcję w organizmie, ponieważ chroni przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Gdy jednak jest wytwarzany w zbyt dużej ilości, powstają nieestetyczne, ciemne plamy na skórze. Najczęstszymi przyczynami są: zbytnie narażenie na promieniowanie słoneczne, problemy hormonalne, leki i zioła o właściwościach fotouczulających oraz stany zapalne skóry.

Profilaktyka powstawania przebarwień

Warto pamiętać, że wszystkie metody usuwania przebarwień likwidują skutki, a nie przyczyny. Jeśli skóra dalej nie będzie chroniona przed promieniowaniem słonecznym, efekty zabiegu nie będą trwałe. Całkowitą podstawą jest stosowanie preparatów z filtrem SPF 50. Należy smarować każdy odsłonięty fragment skóry. Do ochrony twarzy warto używać preparatów przeznaczonych do tych okolic, ponieważ tradycyjne emulsje mogą uniemożliwiać nakładanie makijażu. Kluczem do skuteczności jest też reaplikacja kremu z fitrem co ok. 2 godziny. Można posłużyć się wygodną formą sprayu. Ponowne nałożenie preparatu jest konieczne po kąpieli lub wytarciu się ręcznikiem. Osoby, posiadające predyspozycje do powstawania przebarwień, powinny w miarę możliwości unikać słońca w godzinach 11.00 – 15.00.

Laseroterapia

Mimo odpowiedniej profilaktyki, zdarza się, że przebarwienia i tak powstaną. Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod ich usuwania jest laseroterapia. Wiązka lasera rozbija melaninę na drobniejsze cząsteczki, dzięki czemu zostaje samoistnie wchłonięta przez organizm. W naszym gabinecie oferujemy laser IPL,  Nd Yag Q-switch o wiązce 532nm lub laser frakcyjny CO2. W zależności od rodzaju przebarwień, wykonuje się od 2 do 6 zabiegów co 4 – 6 tygodni. Przeciwwskazaniami do laseroterapii są:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby skórne,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • nowotwory,
 • rozrusznik serca,
 • przyjmowanie retinoidów,
 • cukrzyca,
 • choroby tkanki łącznej,
 • świeża opalenizna lub stosowanie samoopalaczy.

Do zabiegu laserowego usuwania przebarwień należy odpowiednio się przygotować. Już pół roku przed planowaną laseroterapią należy odstawić retinoidy doustne, stosowane np. w leczeniu ciężkiego trądziku. W ciągu miesiąca przed zabiegiem nie można stosować antybiotyków. Tydzień wcześniej należy powstrzymać się od opalania i wykonywania peelingów. Nie można przyjmować też leków (sterydów, antybiotyków) i ziół fotouczulających (dziurawiec, nagietek, skrzyp).

Zabiegowi towarzyszy uczucie ciepła i pieczenia, które może utrzymywać się przez kilka godzin. Skóra pozostaje zaczerwieniona, a następnie zaczyna się łuszczyć. Przebarwienie początkowo ciemnieje, ale jest to normalny etap rekonwalescencji. Po kilku dniach, zaczyna blednąć, złuszczać się lub całkowicie znika. Pełny efekt jest zauważalny dopiero po ok. 3 miesiącach od zakończenia laseroterapii.

Po zabiegu przez tydzień należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego oraz stosowania kosmetyków zawierających alkohol i peelingów. Przez miesiąc nie można się opalać. Przed wyjściem na zewnątrz należy nakładać kremy z filtrem SPF 50.

Peeling medyczny

Peelingi medyczne pozwalają na dogłębne złuszczanie naskórka. Są skuteczne, ponieważ podobnie jak laseroterapia, działają na przebarwienia, powstające w głębszych warstwach skóry. Są stosowane również u osób, które zmagają się z bliznami potrądzikowymi. Substancjami aktywnymi zazwyczaj są kwasy:

 • traneksamowy z fitowym,
 • migdałowy,
 • pirogronowy,
 • TCA 15% i 35%
 • azelainowy,
 • Cosmelan,
 • Revive Tc3
 • Prx T33 i PQ Age

Przez miesiąc przed i po peelingu medycznym należy unikać promieniowania słonecznego. Skóra przez kilka dni pozostaje zaczerwieniona i może pojawić się złuszczanie. Trzeba pozwolić jej się zregenerować i nie odrywać na siłę naskórka.

Cosmelan/Dermamelan

Cosmelan jest najskuteczniejszą kuracją wybielającą w porównaniu do innych terapii depigmentacyjnych dostępnych na rynku.

Cosmelan jest w pełni skuteczną terapią usuwającą plamy barwnikowe pochodzenia hormonalnego jednocześnie przywracając równowagę skórze tłustej i mieszanej. Pozwala pozbyć się przebarwień o różnej etiologii i lokalizacji.

Zawiera czynniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu. Preparat jest bardzo silny w działaniu a jednocześnie bezpieczny przy prawidłowym użyciu. Terapia cosmelan jest dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, wymaga różnego czasu stosowania w zależności od fototypu skóry.

Mechanizm działania preparatu cosmelan jest oparty na wykorzystaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu w procesie formacji melaniny. Kilka z substancji obecnych w cosmelanie działa przez blokowanie tego enzymu, lub nawet odwraca przemiany metaboliczne w łańcuchu.

Zestaw cosmelan obejmuje:
– roztwór odtłuszczający
– maskę w kremie cosmelan 1
– krem depigmentacyjny cosmelan 2
– krem łagodzący Melan recovery

-Melan 130+pigment control krem z pigmentem i ochroną przeciwsłoneczną

Mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa polega na automatycznym nakłuwaniu skóry na określoną głębokość oraz aplikacji substancji aktywnych. Ta metoda jest mniej inwazyjna od zabiegów z użyciem igły. Do usuwania przebarwień często stosuje się preparaty, zawierające kwasy (m.in. kojowy), arbutynę, retinol oraz witaminę C. Wyrównanie kolorytu skóry zazwyczaj następuje po serii 4-6 zabiegów, wykonywanych co 2-4 tygodnie.

Warto też zadbać o odpowiednią pielęgnację, która będzie wspomagać działanie bardziej inwazyjnych metod usuwania przebarwień. Do najskuteczniejszych kosmetyków należą kremy czy serum z witaminą C 15%- 30%, arbutyną, retinolem, kwasem traneksamowym, azelainowym, fitowym, niacynamidem, tiamidolem. 

Nasz adres:

Gabinet Kosmetyczny i Medycyny Estetycznej DERMEDIKA

ul. Krowoderskich Zuchów 16 LU6
31 - 272 Kraków

tel. 12-626-22-77,
tel. kom. 795-462-071

gabinet@dermedika.pl

Zapraszamy
Pon - Pt: 10:00 - 20:00
Sobota: wg zapisów

Znajdź nas na:

Facebook    Twitter    Instagram
(C) Copyright 2023. Dermedika.pl. Kopiowanie zabronione.
Zadzwoń od nas:
12 626-22-77
795-462-071