ul. Krowoderskich Zuchów 16, 31-272 Kraków
12 626-22-77 lub 795-462-071
gabinet@dermedika.pl
Jesteś tutaj: Strona główna > Blog > Wiotkość skóry, utrata jędrności – przyczyny, zabiegi, leczenie

Wiotkość skóry, utrata jędrności – przyczyny, zabiegi, leczenie

twarz kobiety z gładką skórą

Z wiekiem skóra każdej osoby traci elastyczność i staje się bardziej wiotka, a co za tym idzie – znacznie mniej napięta i jędrna. Upływ czasu to czynnik, którego nie da się wyeliminować. Istnieją jednak także inne bodźce, mogące spowolnić lub przyspieszyć proces utraty jędrności. Warto o nich wiedzieć, by móc świadomie dbać o skórę i cieszyć się jej pięknym wyglądem przez dłuższy czas. Warto również pamiętać, że utraconą jędrność oraz elastyczność da się przywrócić. Obecna medycyna estetyczna oferuje wiele możliwości.

Przyczyny utraty jędrności skóry

Najistotniejszą i podstawową przyczyną wiotkości skóry są procesy związane ze starzeniem się organizmu. Wraz z wiekiem zatraca się naturalna zdolność do produkcji kolagenu i elastyny, czyli dwóch białek niezbędnych dla utrzymania jędrności tkanek. W rezultacie zaczynają tworzyć się zmarszczki, bruzdy, nierówności i delikatne opadnięcia. Ponadto w miarę starzenia się skóra traci swoją naturalną zdolność do utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia, przez co staje się bardziej sucha i podatna na uszkodzenia. To także prowadzi do pogorszenia się jej gęstości oraz jakości.

Innym czynnikiem, który istotnie przyczynia się do utraty jędrności skóry, jest długotrwała ekspozycja na słońcu. Nadmierny kontakt z promieniami UV może prowadzić do uszkodzenia kolagenu i elastyny, a w konsekwencji do powstania zmarszczek, wiotkości czy nawet trwałych przebarwień. Z tego względu tak ważne jest stosowanie kremów z odpowiednio wysokimi filtrami UV i unikanie przebywania na słońcu w godzinach jego najsilniejszego działania.

Na stan skóry wpływają także tryb życia oraz dieta. Częste spożywanie alkoholu i palenie papierosów bardzo niekorzystnie oddziałują na stan całego organizmu, m.in. przyspieszając procesy starzenia. Toksyczne substancje zawarte w papierosach przyczyniają się do degeneracji kolagenu oraz elastyny, co prowadzi do przedwczesnego powstania zmarszczek i zwiotczenia skóry. Za zły stan cery często odpowiada także picie zbyt małej ilości płynów i stan przewlekłego odwodnienia.

Zapobieganie wiotkości skóry

Procesy związane ze starzeniem się skóry oraz jej wiotczeniem często można spowolnić, a nawet całkowicie zatrzymać

Kluczowe dla tego są działania profilaktyczne, obejmujące rezygnację z częstego stosowania używek oraz stosowanie zdrowej diety, obfitującej w warzywa i owoce. Istotne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów oraz regularny rytm dobowy. Odpowiednio długi i jakościowy sen ma niebagatelny wpływ na stan całego organizmu, w tym wygląd skóry, podobnie jak regularna aktywność fizyczna.

Nie należy zapominać także o prawidłowej pielęgnacji skóry. Szczególnie ważne jest stosowanie kosmetyków nawilżających, odżywiających i wzmacniających barierę hydrolipidową. Dużą pomocą w utrzymaniu jędrności są składniki aktywne takie jak witaminy A, C, E, resweratrol, retinoidy, kolagen i ceramidy. Wykazują one łagodne działanie przeciwzmarszczkowe, uelastyczniające, a ponadto zmniejszają widoczność blizn i przebarwień.

Chcąc zadbać o skuteczną profilaktykę przeciwstarzeniową, warto także skorzystać z zabiegów, jakie oferują kosmetologia, medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna. Innowacyjne rozwiązania, jak karboksyterapia, infuzja tlenowa czy radiofrekwencja mikroigłowa, zwiększają napięcie skóry i jednocześnie stymulują naturalne procesy regeneracyjne. Korzystne działanie wykazuje także PQ-Age, czyli nowoczesny peeling, zapewniający głębokie odżywienie, rewitalizację i lifting. Sprawdza się zarówno jako zabieg profilaktyczny, jak i przeciwstarzeniowy.

Zabiegi przywracające jędrność i elastyczność

Nieustannie rozwijające się technologie z zakresu medycyny estetycznej skutkują dostępnością kolejnych nowatorskich urządzeń oraz preparatów, dających możliwość przywracania skórze jędrności oraz napięcia. Zabiegi na skórę można podzielić na te bezinwazyjne, małoinwazyjne oraz inwazyjne. Różnice pomiędzy nimi polegają w głównej mierze na stopniu i rodzaju ingerencji w ciało, a także długości okresu rekonwalescencji.

Spośród nieinwazyjnych i małoinwazyjnych zabiegów szczególnie dużą popularnością cieszą się termolifting Zaffiro oraz ultradźwiękowe Hifu. Pierwszy z nich cechuje się dużą łagodnością, dzięki czemu może być wykorzystywany nawet w przypadku skór delikatnych i wrażliwych. Z kolei drugi z zabiegów zapewnia efekt silnego ujędrnienia i lekkiego wymodelowania tkanek. Oba docierają do głębokich warstw skóry, widocznie poprawiając jej stan.

Dużym uznaniem cieszą się także zabiegi z wykorzystaniem specjalnie opracowanych preparatów, jak Geneo, Sculptra czy Linerase atelokolagen. Geneo doskonale odmładza twarz, szyję oraz dekolt, poprawiając nawilżenie, odżywienie i gęstość tkanek. Jest uznawany za tzw. zabieg bankietowy, ponieważ jego efekty widoczne są od razu. Sculptra to małoinwazyjna metoda korygowania owalu twarzy i niwelowania obwisłości policzków. Nierzadko wykorzystuje się ją także do wypełnienia okolic kości jarzmowych. Natomiast Linerase atelokolagen stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu wpływa na redukcję wiotkości skóry i przywraca jej sprężystość.

Bardziej inwazyjne leczenie wiotkiej skóry

Przywracanie skórze elastyczności i jędrności może przebiegać także w sposób nieco bardziej inwazyjny. Do najpopularniejszych zabiegów związanych z terapią wiotkiej skóry należy lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu. Polega on na wypełnieniu podskórnych ubytków tkanką tłuszczową, która została pobrana od pacjentki lub pacjenta i odpowiednio spreparowana.

Spektakularne efekty napięcia, ujędrnienia i korekty owalu twarzy zapewniają także nici liftingujące PDO. Z powodzeniem stosuje się je do niwelowania zmarszczek, podnoszenia opadających policzków, a nawet wygładzania okolicy oczu. Podobnie silne ujędrnienie i wygładzenie skóry zapewnia botoks, czyli ciesząca się niesłabnącą popularnością toksyna botulinowa.

Pozytywne działanie w zakresie odmładzania, napinania i regenerowania skóry wykazuje również mezoterapia igłowa. Polega ona na uważnym wstrzykiwaniu wybranych preparatów pod zewnętrzne warstwy skóry. Dotarcie do tkanek na odpowiedniej głębokości pozwala uzyskać najsilniejsze możliwe działanie składników aktywnych. Podczas mezoterapii wykorzystywane są koktajle odżywcze i stymulatory tkankowe, takie jak Aquashine, Sunekos, NucleoFILL oraz Profhilo. Każdy z nich jest innowacyjnym produktem, pozwalającym wzmocnić komórki, odżywić je i znacząco poprawić ich stan.

Wybór zabiegów ujędrniających

Szeroka gama dostępnych zabiegów, preparatów oraz innowacyjnych urządzeń, poprawiających stan skóry na twarzy i ciele, daje możliwość dobrania rozwiązania idealnie dopasowanego do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zadowalających rezultatów i jednoczesne zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań czy też efektów ubocznych.

Wszystkie zabiegi z zakresu kosmetologii, medycyny estetycznej czy też chirurgii plastycznej, niezależnie od ich rodzaju i stopnia inwazyjności, posiadają określone wskazania oraz przeciwwskazania. Każdorazowo powinien je zweryfikować wykwalifikowany specjalista, dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Odpowiednie dobranie procedur upiększających pozwala cieszyć się najlepszymi efektami.

Nasz adres:

Gabinet Kosmetyczny i Medycyny Estetycznej DERMEDIKA

ul. Krowoderskich Zuchów 16 LU6
31 - 272 Kraków

tel. 12-626-22-77,
tel. kom. 795-462-071

gabinet@dermedika.pl

Zapraszamy
Pon - Pt: 10:00 - 20:00
Sobota: wg zapisów

Znajdź nas na:

Facebook    Twitter    Instagram
(C) Copyright 2023. Dermedika.pl. Kopiowanie zabronione.
Zadzwoń od nas:
12 626-22-77
795-462-071